Așa arată echipele-tip de la Cupa Mondială. Cum se vor prezenta cele 32 de naționale în Qatar

Așa arată echipele-tip de la Cupa Mondială. Cum se vor prezenta cele 32 de naționale în Qatar

Înainte startului turneului final, francezii de la L'Equipe au realizat un ghid pentru Cupa Mondială și au prezentat echipele-tip ale celor 32 de naționale care vor evolua la turneul final din Qatar.

Grupa A

Qatar: Barsham – Miguel, Al-Rawi, Khoukhi, A. Hassan, Ahmed – Al-Haydos (cpt.), Boudiaf, Hatem – Ali, Afif

Selecționer: Felix Sanchez Bas

Ecuador: Dominguez – Preciado, F. Torres, Hincapie, Estupinian – M. Caicedo, Gruezo, Franco – Plata, Estrada, E. Valenci (cpt.)

Selecționer: Gustavo Alfaro

Olanda: Bijlow – Timber, Van Dijk (cpt), Ake – Dumfries, Berghuis, Frenkie de Jong, D. Blind – Gakpo – Bergwijn, Depay

ARTICOL RECOMANDAT

Selecționer: Louis Van Gaal

Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly (cpt.), A. Diallo, Ballo-Toure – Sarr, N. Mendy, I. Gueye – I. Sarr, B. Dia, Mane

Selecționer: Aliou Cisse

Grupa B

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Bellingham, Rice, Shaw – Saka, Kane (cpt.), Sterling

Selecționer: Gareth Southgate

Țara Galilor: Hennessey – Rodon, Mepham, B. Davies – C. Roberts, Allen, Ampadu, N. Williams – Ramsey – Bale (cpt.), D. James

Selecționer: Rob Page

SUA: Turner – Dest, Zimmerman, Long, A. Robinson – Musah, T. Adams, McKennie – Aaronson, Ferreira, Pulisic (cpt.)

Selecționer: Gregg Berthalter

Iran: Beiranvand – Moharrami, Hosseini, Kanaanizadegan, Hajsafi (cpt.) – Gholizadeh, Ezatolahi, Nourollahi – Jakanbaksh, Azmoun, Taremi

Selecționer: Carlos Queiroz

Grupa C

Argentina: E. Martinez – Molina, C. Romero, Otamendi, Tagliafico – Di Maria, Paredes, De Paul, A. Gomez – Messi (cpt.), Lautaro Martinez

Selecționer: Lionel Scaloni

Polonia: Szczesny – Bednarek, Kiwior, Glik – Cash, Bielik, Krychowiak, Zalewski – Szymanski, Lewandowski (cpt.), Zielinski

Selecționer: Czeslaw Michniewicz

Mexic: Ochoa (cpt.) – J. Sanchez, N. Araujo, Moreno, Arteaga – H. Herrera, E. Alvarez, C. Rodriguez – Antuna, H. Martin, Lozano

Selecționer: Gerardo Martino

Arabia Saudită: Al-Owais – Al-Burayk, Al-Tambakti, Al-Amri, Al-Shahrani – Kanno, Al-Faraj (cpt.), Al-Najei – Bahebri, Al-Buraikan, Al-Dawsari

Selecționer: Herve Renard

Grupa D

Franța: Lloris (cpt.) – Pavard, Varane, Konate/Upamecano, L. Hernandez – Y. Fofana, Tchouameni, Rabiot – Griezmann – Benzema, Mbappe

Rezerve: Didier Deschamps

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer (cpt.), Andersen – Kristensen, Hojbjerg, Delaney, Maehle – Skov Olsen, Dolberg, Eriksen

Selecționer: Kasper Hjulmand 

Tunisia: Dahmen – Drager, Bronn, Talbi, Abdi – Ben Slimane, Skhiri, Laidouni, Chaalali – Msakni (cpt.), Jaziri

Selecționer: Jalel Kadri

Australia: Ryan (cpt.) – Karacic, Deng, Degenek, Behich – Irvine, Mooy, Hrustic – Boyle, Duke, Mabil

Selecționer: Graham Arnold

Grupa E

Germania: Neuer (cpt.) – Kehrer, Sule, Rudiger, Raum – Kimmich, Goretzka – Muller, Musiala, Sane – Havertz

Selecționer: Hansi Flick

Spania: U. Simon – Carvajal, Laporte, P. Torres, J. Alba – Pedri, Busquets (cpt.), Gavi – F. Torres, Morata, Sarabia

Selecționer: Luis Enrique

Japonia: Gonda – Sakai, Yoshida (cpt.), Tomiyasu, Nagatomo – Endo, Morita – J. Ito, Kamada, Minamino – Maeda

Selecționer: Hajime Moriyasu

Costa Rica: K. Navas (cpt.) – Fuller, Duarte, Calvo, Oviedo – Borges, Tejeda – G. Torres, Contreras, Bennette – Campbell

Selecționer: Luis Fernando Suarez

Grupa F

Belgia: Courtois – Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen – Castagne, Tielemans, Witsel, Carrasco – De Bruyne, Batshuayi, E. Hazard (cpt.)

Selecționer: Roberto Martinez

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller, Adekugbe – Buchanan, Eustaquio, Hutchinson (cpt.), A. Davies – Larin, J. David

Selecționer: John Herdman

Croația: Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Sosa – Modric (cpt.), Brozovic, Kovacic – Pasalic, Kramaric, Perisic

Selecționer: Zlatko Dalic

Maroc: Bounou – Hakimi, Saiss (cpt.), Aguerd, Mazraoui – Amallah, Amrabat, Ounahi – Ziyech, En-Nesyri, Boufal

Selecționer: Walid Regragui

Grupa G

Brazilia: Alisson – Danilo, T. Silva (cpt.), Marquinhos, Alex Sandro – Paqueta, Casemiro – Raphinha, Neymar, Vinicius – Richarlison

Selecționer: Tite

Serbia: V. Milinkovic-Savic – S. Mitrovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic, Lukic, S. Milinkovic-Savic, Kostic – Tadic (cpt.) – Mitrovic, Vlahovic

Selecționer: Dregan Stojkovic

Elveția: Sommer – Widmer, Akanji, Elvedi, R. Rodriguez – Freuler, G. Xhaka (cpt.), D. Sow – Shaqiri, Embolo, Okfor

Selecționer: Murat Yakin

Camerun: Onana – Fai, Castelletto, Nkoulou, Tolo – Mbeumo, Oum Gouet, Anguissa, Toko Ekambi – Choupo-Moting, Abuobakar (cpt.)

Selecționer: Rigobert Song

Grupa H

Portugalia: Diogo Costa – Cancelo, Pepe, R. Dias, Nuno Mendes – R. Neves, W. Carvalho – B. Silva, B. Fernandes, Leao – Ronaldo (cpt.)

Selecționer: Fernando Santos

Uruguay: Rochet – D. Suarez, Godin (cpt.), Gimenez, Oliver – Pellistri, Bentancur, F. Valverde, De Arrascaeta – Darwin Nunez, L. Suarez

Selecționer: Diego Alonso

Ghana: Ati Zigi – Odoi, Amartey, Djiku, Mensah – Abdul Samed, Partey, A. Ayew (cpt.) – Kudus, I. Williams, J. Ayew

Selecționer: Otto Addo

Coreea de Sud: Kim S -k. – Kim T. -h, Kim M. -j, Kim Y. -k, Kim J. -s – Kewon C. -h, Jung W. -y, Hwang I. -b – Hwang H. -c, Hwang U. -j. Son H. -m (cpt.)

Selecționer: Paulo Bento