Europa League la finalul fazei grupelor: minunea Ferencvaros, unde Aissa Laidouni este titular + toate echipele calificate

Europa League la finalul fazei grupelor: minunea Ferencvaros, unde Aissa Laidouni este titular + toate echipele calificate

Lazio, Trabzonspor, Braga şi Ludogoreţ sunt posibile adversare pentru CFR Cluj în play-off-ul pentru optimile de finală ale Europa Conference League, după ce s-au clasat pe locul al treilea în grupele din Europa League la fotbal.

Celelalte patru formaţii care pot întâlni campioana României sunt Bodoe/Glimt, AEK Larnaca, Sheriff Tiraspol şi Qarabag FK.

Toate echipele calificate în primăvara Europa League

În optimile Europa League s-au calificat câştigătoarele celor opt grupe, Arsenal, Fenerbahce, Betis, Union St. Gilloise, Real Sociedad, Feyenoord, Freiburg şi Ferencvaros (foto – Aissa Laidouni, ex-FC Voluntari).

Formaţiile clasate pe locurile secunde, PSV, Rennes, AS Roma, Union Berlin, Manchester United, Midtjylland, Nantes şi Monaco, vor juca baraj pentru calificarea în optimi, cu cele opt echipe clasate pe locurile trei în grupele Champions League, Ajax, Bayer Leverkusen, FC Barcelona, Sporting Lisabona, RB Salzburg, Şahtior Doneţk, Sevilla FC şi Juventus.

Kievul lui Mircea Lucescu, un dezastru

În meciurile de joi, Dinamo Kiev a fost învinsă la Cracovia de Fenerbahce cu 2-0, echipa antrenată de Mircea Lucescu încheind grupa pe ultimul loc, cu un singur punct. 

De remarcat că echipa ucraineană începea sezonul european eliminând-o pe Fenerbahce din preliminariile Ligii Campionilor.

Roma lui Mourinho, condusă pe ”Olimpico” de Ludogoreț

AS Roma, care avea nevoie de victorie cu Ludogoreţ Razgrad, a fost condusă de campioana Bulgariei pe Stadio Olimpico prin golul lui Rick (42). 

Giallorossi au întors scorul graţie a doua penalty-uri transformate de Lorenzo Pellegrini (56, 65), iar Nicolo Zaniolo (85) a parafat victoria echipei antrenate de Jose Mourinho. Bulgarii au avut un gol anulat la 2-1 pentru gazde.

Manchester United a întrecut-o pe Real Sociedad cu 1-0, chiar la San Sebastian, prin golul necunoscutului Alejandro Garnacho (17), dar a terminat pe locul secund.

Situația incredibilă din Grupa F

Grupa F a prezentat o situaţie incredibilă, toate cele patru echipe încheind cu câte opt puncte. 

Feyenoord a ocupat primul loc, după 1-0 cu Lazio Roma, la Rotterdam, prin golul lui Santiago Gimenez (64). Fundaşul român Ştefan Radu a rămas pe banca de rezerve la oaspeţi. 

În celălalt meci, FC Midtjylland a dispus de Sturm Graz cu 2-0.

Rezultatele de joi, din ultima etapă a grupelor Europa League

Grupa A

Arsenal Londra – FC Zurich 1-0

A marcat: Kieran Tierney 17.

Bodoe/Glimt – PSV Eindhoven 1-2

Au marcat: Nino Zugelj 90+3, respectiv Alfons Sampsted (autogol) 35, Johan Bakayoko 52.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Arsenal 6 5 0 1 8-3 15

2 PSV Eindhoven 6 4 1 1 15-4 13

3 Bodoe/Glimt 6 1 1 4 5-10 4

4 FC Zurich 6 1 0 5 5-16 3

Grupa B

Dinamo Kiev – Fenerbahce Istanbul 0-2, la Cracovia

Au marcat: Arda Guler 23, Willian Arao 45+2.

Cartonaş roşu: Ilia Zabarnîi (Dinamo) 68.

Rennes – AEK Larnaca 1-1

Au marcat: Matthis Abline 17, respectiv Rafael Lopes 76.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Fenerbahce 6 4 2 0 13-7 14

2 Rennes 6 3 3 0 11-8 12

3 AEK Larnaca 6 1 2 3 7-10 5

4 Dinamo Kiev 6 0 1 5 5-11 1

Grupa C

Real Betis Sevilla – HJK Helsinki 3-0

Au marcat: Aitor Ruibal 20, 41, Nabil Fekir 90+3.

AS Roma – Ludogoreţ Razgrad 3-1

Au marcat: Lorenzo Pellegrini 56 – penalty, 65 – penalty, Nicolo Zaniolo 85, respectiv Rick 42.

Cartonaş roşu: Olivier Verdon (Ludogoreţ) 90.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Real Betis 6 5 1 0 12-4 16

2 AS Roma 6 3 1 2 11-7 10

3 Ludogoreţ Razgrad 6 2 1 3 8-9 7

4 HJK Helsinki 6 0 1 5 2-13 1

Grupa D

Sporting Braga – Malmo FF 2-1

Au marcat: Ricardo Horta 36, Alvaro Djalo 55, respectiv Patriot Sejdiu 77.

Union St. Gilloise – Union Berlin 0-1

A marcat: Sven Michel 6.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Union St. Gilloise 6 4 1 1 11-7 13

2 Union Berlin 6 4 0 2 4-2 12

3 Braga 6 3 1 2 9-7 10

4 Malmo FF 6 0 0 6 3-11 0

Grupa E

FC Sheriff Tiraspol – Omonia Nicosia 1-0

A marcat: Rasheed Ibrahim Akanbi 87.

Real Sociedad – Manchester United 0-1

A marcat: Alejandro Garnacho Ferreyra 17.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Real Sociedad 6 5 0 1 10-2 15

2 Manchester United 6 5 0 1 10-3 15

3 FC Sheriff 6 2 0 4 4-10 6

4 Omonia Nicosia 6 0 0 6 3-12 0

Grupa F

FC Midtjylland – Sturm Graz 2-0

A marcat: Anders Dreyer 15, 72.

Feyenoord Rotterdam – Lazio Roma 1-0

A marcat: Santiago Gimenez 64.

Cartonaş roşu: Luka Romero (Lazio) 90+6.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Feyenoord 6 2 2 2 13-9 8

2 FC Midtjylland 6 2 2 2 12-8 8

3 Lazio 6 2 2 2 9-11 8

4 Sturm Graz 6 2 2 2 4-10 8

Grupa G

Olympiakos Pireu – FC Nantes 0-2

Au marcat: Mostafa Mohamed 79, Ludovic Blas 90.

Qarabag FK – SC Freiburg 1-1

Au marcat: Owusu Kwabena 90+2, respectiv Nils Petersen 25 – penalty.

Cartonaş roşu: Kevin Medina (Qarabag) 62.

Clasamentul

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Freiburg 6 4 2 0 13-3 14

2 FC Nantes 6 3 0 3 6-11 9

3 Qarabag FK 6 2 2 2 9-5 8

4 Olympiakos Pireu 6 0 2 4 2-11 2

Grupa H

Monaco – Steaua Roşie Belgrad 4-1

Au marcat: Kevin Volland 5, 27, 87, Milan Rodic (autogol) 50, respectiv Guelor Kanga 54 – penalty.

Trabzonspor – Ferencvaros Budapesta 1-0

A marcat: Tasos Bakasetas 7.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Ferencvaros 6 3 1 2 8-9 10

2 Monaco 6 3 1 2 9-8 10

3 Trabzonspor 6 3 0 3 11-9 9

4 Steaua Roşie 6 2 0 4 9-11 6

Câştigătoarele grupelor din Europa League se califică direct în optimile de finală, formaţiile clasate pe locul secund dispută baraje pentru optimi cu echipele de pe locul al treilea din grupele Ligii Campionilor, iar echipele clasate pe trei în grupele Europa League vor juca baraje pentru accederea în optimile Europa Conference League cu formaţiile clasate pe locurile secunde în această competiţie.

Agerpres