Penalty-uri ratate pe bandă rulantă la Euro 2020! Doar Ronaldo a reușit să marcheze

Până în acest moment al competiției arbitrii au arătat de cinci ori punctul cu var, dar în patru din aceste cazuri jucătorii care și-au asumat execuția nu au reușit să transforme.

Singurul care a reușit să marcheze din lovitură de pedeapsă a fost superstarul Portugaliei, Cristiano Ronaldo, în victoria în fața Ungariei, scor 3-0.

Euro 2020, turneul penalty-urilor ratate

Startul seriei incredibile de penalty-uri ratate a fost deschisă de danezul Pierre-Emile Hojbjerg. Mijlocașul lui Tottenham nu a reușit să puncteze de la 11 metri în minutul 74 și Danemarca a pierdut în fața Finlandei, scor 0-1, în primul meci din Grupa B.

Însă, Hojbjerg are și o scuză în ceea ce privește această ratare. La fel ca și colegii săi, el era cu moralul la pământ după ce Christian Eriksen a fost aproape de o tragedie în finalul primei reprize. Probabil că dacă s-ar fi aflat pe teren, Eriksen ar fi fost cel care ar fi executat lovitura de pedeapsă.

Al doilea penalty ratat la Euro 2020 a purtat semnătura vedetei naționalei Țării Galilor, Gareth Bale. După ce dăduse pasa decisivă la golul de 1-0 marcat de Aaron Ramsey în partida cu Turcia din etapa a doua a Grupei A, starul care a jucat în ultimul sezon la Tottenham Hotspur împrumutat de la Real Madrid s-a făcut de râs la 11 metri.

Bale a luat mingea sigur pe el, și-a făcut pașii, dar șutul său a expediat mingea mult peste poarta apărată de Ugurcan Cakir. Însă, căpitanul galezilor s-a revanșat în minutele de prelungire, atunci când a pasat din nou decisiv la golul care a adus victoria britanicilor cu 2-0.

La București s-au ratat două penalty-uri

Ultimele două execuții modeste de la punctul cu var au fost pe Arena Națională la întâlnirea Ucraina – Macedonia de Nord, scor 2-1, din etapa secundă a Grupei C de la Euro 2020.

Elevii lui Andriy Shevchenko au făcut o primă repriză foarte bună și au intrat la pauză cu 2-0, dar imediat în startul părții secunde arbitrul argentinian Fernando Rapallini le-a acordat macedonenilor un penalty după un fault comis de Oleksandr Karavaev.

Băiatul rebel din naționala lui Igor Angelovski, Ezgjan Alioski, și-a asumat răspunderea executării loviturii de pedeapsă, dar șutul său a fost unul modest, aproape de centrul porții și portarul Georgi Bushchan a reușit să respingă. Din fericire pentru macedoneni, mingea a ajuns tot la Alioski și acesta a introdus-o în poartă.

În finalul întâlnirii de la București, ucrainenaul Ruslan Malinovsky a executat o lovitură liberă, iar mingea șutată de el a fost oprită cu mâna în careu de Daniel Avramovski. Deși se spune că cine obține 11 metri nu execută, mijlocașul de la Atalanta nici nu a vrut să audă de așa ceva.

Malinovsky a încercat să plaseze balonul în partea dreaptă a lui Stole Dimitrievski, dar portarul macedonean i-a ghicit intenția și cu un plonjon excelent a reușit să pareze lovitura. A fost însă de pomană, deoarece Ucraina s-a impus în final cu 2-1.