Roland Garros, sferturi de finală. Novak Djokovic – Rafael Nadal, semifinală de vis. Reacţie furioasă a sârbului după victoria cu Berrettini

Turneul de Grand Slam de la Roland Garros a intrat în faza sferturilor de finală. Cele patru meciuri la masculin şi la feminin au fost împărţite pe durata două zile, marţi, 8 iunie şi miercuri, 9 iunie.

• ora 21:00 Nadal – Schwartzman

Evident că în această etapă superioară a competiţiei au rămas în general numele mari, în special în turneul masculin. La feminin avem nu mai puţin de şase jucătoare care evoluează în premieră în sferturile de finală ale unui Grand Slam. S-au retras sau au fost eliminate toate marile favorite. Doar câştigătoarea de anul trecut, Iga Swiatek şi Anastasia Pavliucenkova au mai atins faze superioare la Grand Slam-uri.

Din păcate, deşi existau premisele unei evoluţii de excepţie, jucătoarele din România care au făcut un turneu bun, Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan, nu au fost capabile să se afle ele acum în locul adversarelor.

Învingătoarele româncelor deschid seria sferturilor de finală

Cîrstea a pierdut la tie-break primul set în optimi, cu Tamara Zidansek şi a avut apoi o cădere totală inexplicabilă în următorul, cedând fără drept de apel, cu 6-1. Ana Bogdan rămâne cu satisfacţia de a fi făcut în turul 3 cel mai frumos meci al turneului în compania ibericei Paolo Badosa, în faţa căreia a avut o minge de meci, dar a pierdut după un joc dramatic şi mai bine de trei ore de stat pe teren.

Şi tocmai învingătoarele fetelor noastre, slovena Tamara Zidansek şi Paola Badossa, sunt cele care deschid seria sferturilor de finală de la Roland Garros marţi, 8 iunie, de la ora 13:00. Ambele nu au mai jucat niciodată în această fază la un Grand Slam.

Medvedev îl domină categoric pe Tsitsipas la scorul general

Al doilea meci al sferturilor la femei programat marţi este cel dintre reprezentantele fostei Uniuni Sovietice: rusoiaca Anastasia Pavliucenkova şi kazaha Elena Rîbakina, şi ea pentru prima oară la acest nivel.

Marţi se joacă şi două meciuri la băieţi. Germanul Alexander Zverev pleacă mare favorit în faţa spaniolului Alejandro Davidovich-Fokina, după care urmează capul de afiş al zilei, Stefanos Tsitsipas – Daniil Medvedev, locurile 5 şi 2 în ierarhia ATP. Rusul conduce categoric la meciurile directe, 6-1, câştigând la Monte Carlo şi singurul joc disputat între ei pe zgură.

Iga Swiatek şi Cori Gauff au devenit principalele favorite

Miercuri, din nou fetele deschid balul. Puştoaica americancă de numai 17 ani, Cori Gauff, pe care multă lume o vede drept urmaşa Serenei Williams, o întâlneşte pe cehoaica Barbora Krejcikova, alt meci între debutante în sferturi.

Ultimul sfert la femei,se va juca între poloneza Iga Swiatek, devenită acum favorita principală şi grecoaica Maria Sakkari, pentru prima dată ajunsă în această fază. Sunt şanse mari să vedem finala în semifinale, adică un meci Gauff – Swiatek, 17 ani contra 19 ani.

Încă un italian în calea lui Novak Djokovic

La masculin liderul mondial Novak Djokovic are în faţă un nou obstacol italian. După sperietura din optimi, când Musetti a avut 2-0 la seturi dar apoi s-a prăbuşit fizic până la abandon, acum vine la rând numărul 9 mondial, Matteo Berrettini, pe care l-a mai întânit o singură dată, la Londra, în 2020, la Turneul Campionilor şi l-a învins la pas, cu 2-0.

Ultimul meci din sferturi va fi între recordamnul all time de titluri la Roland Garros, Rafael Nadal, 13 succese, în drum spre al 14-lea şi cel mai scund jucător din circuitul ATP, argentinianul Diego Schwarzman. Sunt 11 precedente şi Nadal a învins în zece, pierzând doar în 2020, pe zgură, cu 2-0, la Roma.