Ăsta este motivul pentru care Becali și-a luat măsuri de precauție! Ovidiu Bic a marcat în Chindia – Craiova împotriva echipei de care aparține. Viorel Moldovan: “Avea o mare dorință de a demonstra”

Ovidiu Bic a deschis scorul în minutul 62 al meciului cu Universitatea Craiova. Mijlocașul central a marcat împotriva echipei de care aparține, oltenii împrumutându-l pe Bic la Târgoviște la începutul stagiunii. Fotbalistul de 25 de ani este primul care reușește să puncteze în acest sezon împotriva echipei cu care este sub contract.

Ovidiu Bic a fost cedat de Universitatea Craiova la nou promovata Chindia Târgoviște la începutul sezonului. După ce în meciul tur împotriva echipei de care aparține Bic a intrat pe gazonul în minutul 61, la partida retur, din etapa a 16-a din Casa Pariurilor Liga 1, mijlocașul de 25 de ani a fost titular.

Pe un fon de joc bun al Craiovei, care evolua în superioritate numerică după eliminarea lui Josip Ivancic, din minutul 28, Chindia a dat lovitura. Autorul golului a fost chiar Ovidiu Bic, care devine primul jucător care marchează împotriva formației de care aparține în această stagiune.

Ultima victimă a unei astfel de situații a fost tot Universitatea Craiova. În urmă cu aproximativ un an, pe 26 noiembrie 2018, Mihai Roman evolua la FC Botoșani împotriva formației ce l-a împrumutat în nordul Moldovei. Vârful nu a reușit să marcheze, dar a oferit o pasă decisivă de efect, din rabonna, la golul de 2-0.

Pentru a evita astfel de momente, Gigi Becali a hotărât să nu le permită jucătorilor împrumutați de FCSB să joace în meciul direct. Valeriu Iftime, patronul echipei din Moldova, și-a arătat nemulțumirea legată de faptul că mijlocașul dreapta Mihai Roman nu poate evolua împotriva “roș-albaștrilor”, dar Becali a rămas ferm pe poziție, susținând că în contractul de împrumut este stipulată o clauză ce-i interzice lui Roman să joace în meciul cu formația de care aparține.