Iuliu Mureșan, atac la Gheorghe Hagi după Hermannstadt-Viitorul: „Văd că arbitrii români ascultă de scandalagii! Ce cuvinte i-a spus Gică la pauză…”

Iuliu Mureșan, președintele celor de la Hermannstadt, a lansat un atac la adresa lui Gheorghe Hagi după partida terminată la egalitate, 1-1, între formația sa și Viitorul.

Șeful sibienilor afirmă că arbitrajul a fost influențat de ceea ce s-a întâmplat la pauză, povestind că Hagi ar fi venit pe culoarul ce duce la vestiare la centralul meciului, Adrian Cojocaru, căruia i-ar fi adresat cuvinte grele, pentru care ar fi trebuit să fie eliminat! În schimb, Cojocaru a acordat un penalty inexistent pentru formația ”Regelui” în repriza a doua.

”Arbitrii de la noi ascultă doar de scandalagii, de cei care îi înjură! N-au personalitate! Chiar la pauză, la vestiare, Hagi a venit la el, a țipat, a urlat,… eu îi dădeam roșu imediat!  Așa e Gică, el se schimbă în timpul meciului. Arbitrul, în schimb, l-a luat pe antrenorul nostru la rost în repriza a doua…A fost slab, dacă nu dădea mingea afară Dâlbea nici nu vedea că i-a dat sângele lui Iancu la faza primului penalty. Nici nu mai zic de ce a făcut la al doilea…ba dădea simulare, ba lovitură liberă, ba 11 metri!”, a spus Mureșan.

Viitorul și Hermannstadt au terminat la egalitate, scor 1-1, la finalul unui meci influențat clar de deciziile arbitrului Cojocaru.