Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), marele favorit, a câștigat duminică Turul Franței pentru a patra oară.

<!–

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

–>

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Belgianul Wout van Aert s-a impus în ultima etapă, a 21-a, desfășurată de la Mantes-la-Ville la Paris.

Tadej Pogacar s-a apropiat la un titlu distanță de legende ale ciclismului

Pogacar, care a mai câștigat Marea Buclă în 2020, 2021 și 2024, a fost urmat în clasamentul final de danezul Jonas Vingegaard (Team Visma – Lease a Bike), campionul din 2022 și 2023, la 4 min 24 sec. Podiumul a fost completat de germanul Florian Lipowitz (Red Bull – Bora – Hansgrohe), câștigătorul Turului Sibiului din 2024, la 11 min, etc.

Wout van Aert (Team Visma – Lease a Bike) a câștigat etapa încheiată pe Champs-Elysees, cu timpul de 3 h 07 min 30 sec pe cei 132 de km, lăsându-l în urmă pe sloven pe ultima ascensiune din Montmartre. Italianul Davide Ballerini (XDS Astana Team) a fost al doilea, podiumul fiind completat de slovenul Matej Mohoric (Bahrain Victorious), iar pe patru a sosit Pogacar, toți la 19 secunde de lider, etc.

Irlandezul Ben Healy (EF Education) a fost ales cel mai combativ ciclist de la această ediție Marii Bucle. El a câștigat o etapă ”en solitaire” în Normandia și a purtat tricoul galben de lider timp de două zile. Contracandidații săi au fost Thymen Arensman (Ineos), Jordan Jegat (TotalEnergies), Bruno Armirail (Decathlon AG2R), Jonas Abrahamsen (Uno-X), Quinn Simmons (Lidl-Trek), Michael Storer (Tudor) și Tim Wellens (UAE).