
- serii: luni, ora 06:24
- semifinale: luni, ora 15:07
- finala: marți, ora 14:02
100 m liber (30 și 31 iulie)
- serii: miercuri, ora 05:52
- semifinale: miercuri, ora 14:26
- finala: joi, ora 14:30
50 m liber (1 și 2 august)
- serii: vineri, ora 06:21
- semifinale: vineri, ora 14:33
- finala: sâmbătă, ora 14:09
Ce a simţit David Popovici după ce a devenit campion olimpic
David Popovici a făcut dezvăluiri despre sentimentele care l-au încercat, după ce a devenit campion olimpic. În vara anului trecut, la Jocurile Olimpice de la Paris, el a cucerit aurul la proba de 200 m liber, având un avans de doar două sutimi faţă de britanicul Matt Richards.
“Toată lumea vorbeşte despre gloria, faima, banii şi recunoaşterea care vin cu o medalie olimpică, dar nimeni nu vorbeşte despre cât de gol te simţi după ce ai obţinut ceve la care ai visat dintotdeauna.
După o perioadă plină de provocări, mi-am pus viaţa în ordine, am încetinit lucrurile puţin şi am realizat că înotul nu e totul, ceea ce m-a ajutat să mă concentrez şi mai mult.
E destul de toxic să fii obsedat zi de zi şi să te gândeşti doar la asta (să câştige o medalie olimpică) în fiecare moment al vieţii, dar mă bucură faptul că ştiu că am dat totul pentru a o obţine”, a declarat David Popovici, înainte de startul Mondialelor de nataţie de la Singapore, conform worldaquatisc.com.