
Pentru Edi Iordănescu, primul meci pe banca Legiei va fi în Supercupa Poloniei, trofeu pentru care formația din Varșovia se va duela cu campioana sezonului 2024-2025, Lech Poznan.
Legia a câștigat Supercupa și în sezonul trecut, astfel că Edi Iordănescu va avea ca obiectiv apărarea trofeului.
De asemenea, fostul selecționer al echipei naționale va avea ca țintă câștigarea titlului în Polonia, pe care Legia nu l-a mai cucerit din sezonul 2020-2021. Pentru Legia, noua stagiune din Ekstraklasa va începe pe 20 iulie, atunci când echipa va primi vizita celor de la Piast Gliwice.
Va fi a 2-a experiență în străinătate pentru Edi Iordănescu. Românul a mai antrenat-o pe CSKA Sofia, în perioada august – noiembrie 2016.
În românia, Iordănescu Jr. le-a pregătit pe: Fortuna Brazi, FCM Târgu Mureș, Pandurii, Astra, CFR Cluj, Gaz Metan și FCSB.
Când va fi prezentat oficial Edi Iordănescu
Fostul selecţioner al naţionalei, Edi Iordănescu (46 de ani), a semnat cu Legia Varşovia. Clubul din Polonia a anunţat oficial numirea lui Edi Iordănescu în funcţia de antrenor principal al echipei.
“Alegerea antrenorului potrivit pentru Legia Varșovia este o sarcină dificilă.
Ultimele săptămâni au fost foarte intense pentru directorul sportiv Michał Żewłakow. După procesul de selecție și numeroase întâlniri cu potențiali candidați, alegerea a fost antrenorul român Edward Iordănescu, în vârstă de 46 de ani.
În trecut, antrenorul Iordănescu a lucrat pentru echipa națională a României, CFR Cluj și FSCB, printre altele.
Prezentarea noului antrenor va avea loc luni, la ora 11:00, într-o conferință de presă. Echipa va începe pregătirile pentru sezonul 2025/26 conform planificării”, a anunţat Legia Varşovia, pe X.