Italienii, laude la scenă deschisă pentru Cristi Chivu, după ce Parma a învins-o pe Juventus

Italienii l-au lăudat pe Cristi Chivu, după ce Parma a învins-o cu 1-0 pe Juventus, în etapa a 33-a din Serie A. Jurnaliştii din Peninsulă au reacţionat imediat după succesul formaţiei antrenorului român.

Cotidianul Gazzetta dello Sport a lăudat-o pe Parma pentru rezultatul uriaş obţinut în duelul „de foc” cu Juventus, remarcând că Igor Tudor a suferit primul eşec, din mandatul său pe banca „Bătrânei Doamne”.

„Primul eșec din era Tudor: în repriza a doua, schimbările au încercat să aducă o schimbare, dar zidul lui Chivu nu cedat. Galben-albaștrii, după cinci remize consecutive cu Chivu pe bancă, găsesc în sfârșit victoria și se află acum la 6 puncte de locul al ocupat de Venezia”, a notat Gazzetta dello Sport.

„O victorie foarte importantă pentru Parma în lupta pentru salvare și o înfrângere foarte-foarte importantă pentru Juventus în ceea ce privește lupta pentru locul patru.

Bianconerii practic nu l-au pus deloc la încercare pe Suzuki, iar echipa lui Chivu confirmă că este extrem de periculoasă împotriva echipelor mari, după victoriile în fața celor de la Bologna sau Lazio, dar și după remiza de acum două săptămâni cu Inter”, au scris şi cei de la Tutto Mercato Web.